Dvadeset prva Konferencija UN o promeni klime (21st Conference od Parties – COP21) u Parizu počela je ‟Događajem za lidereˮ na kojem je učestvovalo preko 150 predsednika država i vlada, među kojima i Predsednik R. Srbije, g. Tomislav Nikolić. Ocene su da je ovom događaju prisustvovalo više predsednika država i vlada nego bilo kom drugom skupu u istoriji. U obraćanjima tokom ovog događaja pružena je otvorena politička podrška postizanju ambicioznog i efikasnog dogovora u Parizu, koji će obezbediti budućnost praćenju smanjenja emsija gasova sa efektom staklene bašte do nivoa koji će ograničiti dalji rast globalne temperature na 2’C.
Konferencija je nastavljena pregovorima po posebnim pitanjima od značaja za dogovor u Parizu (smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, adaptacija, gubici i štete, finansiranje, razvoj i transfer tehnologija, pravna priroda dogovora, način sprovođenja i druga pitanja), ali je napredak tokom prve nedelje Konferencije bio neočekivano spor. U okviru pregovaračke grupe koja je trebala da pripremi finalni predlog dogovora do kraja prve nedelje Konferencije, a koji bi bio usvojen od strane Ministara i koji sadrži konkretne predloge po pitanju smanjenja emisija, godina u kojima se isto očekuje, visine finasiranja i jasno definisanih pravila, nije postignut dogovor, po najvećem broju pitanja. Donošenje odluka po ovim pitanjima ostaje predmet ministarskih pregovora u drugoj nedelji Konferencije (od 7. do 11. decembra).
Inače na Konferenciji učestvuje preko 190 zvaničnih delegacija, ali i predstavnika industrija, naučne i stručne javnosti, medija i nevladinih organizacija. Očekuje se učešće preko 50 000 delegata, tokom dve nedelje Konferencije. S obzirom na značaj, na 21. Konferenciji UN o promeni klime učestvuje i delegacija R. Srbije koju u drugom, odnosno delu na visokom nivou, predvodi državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, gospođa Stana Božović. U delegaciji su i predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike. Pored redovnih aktivnosti u pregovaračkom procesu, Državna sekretarka Stana Božović učestvovala je i na pratećem događaju, koji je organizovao UN program za životnu sredinu (UNEP), Održiva energija za sve (SE4ALL) i Globalni institut za resurse (WRI). Na pratećem događaju razmatrane su mogućnosti za smanjenje emisija u gradovima i lokalnim samoupravama. Državna sekretarka Božović održala je uvodnu reč na skupu na kom je učestvovala i Naoko Iši, predsedavajuća Globalnog fonda za životnu sredinu. Državna sekretarka pozdravila je prisutne u ime Vlade Republike Srbije i navela energetsku efikasnost, kao jedan od najvećih potencijala za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte na nivou gradova i opština, ali i nacionalnom nivou uopšte. U ovom kontekstu pozdravila je i podsetila je da je grad Beograd, jedan od gradova već uključen u „Globalnu inicijativu gradova koja se odnosi na javno grejanje”, koju koordinira UNEP. Navela je da će ovo partnerstvo gradu Beogradu, a samim tim i R: Srbiji, omogućiti pronalaženje i realizaciju efikasnih i isplativih modela javnog sistema grejanja i samim tim smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte. Podsetila je i da će nedavno inicirano partnerstvo sa UNEP-om omogućiti korišćenje sredstava iz Zelenog klimatskog fonda, najvećeg fonda u međunarodnoj areni u oblasti klimatskih promena.
Šef Odseka za klimatske promene u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, gospođa Danijela Božanić učestvovala je na pratećem događaju u organizaciji Generalnog direktorata za klimatske akcije Evropske komisije. Prateći događaj imao je za cilj predstavljanje koristi, za zemlje kandidate i potencijalne kandidate za članstvo u Evropskoj uniji, iz regionalnog projekta Regionalna mreža za životnu sredinu i klimatske promene (ECRAN), koji finansira Evropska komisija. D. Božanić navela je kao osnovnu dobit mogućnost da se upozna i razume zakonodavstvo EU u oblasti i na osnovu toga realno procene potrebe i mogućnosti u kontekstu sprovođenja zahteva EU zakonodavstva na nacionalnom nivou. Podvukla je i da je direktan benefit direktna komunikacija i saradnja sa predstavnicima Generalnog direktorata za klimatske akcije Evropske komisije, institucija država članica EU i država regiona.
Pregovori na Konferenciji UN o promeni klime nastavljaju se delom Konferencije na visokom nivou (7. decembar) na kom će učestvovati predstavnici država na visokom nivou.
Više informacija: COP21 UNFCCC