Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, uz podršku Programa UN za razvoj (UNDP) i u saradnji sa Ambasadom Francuske u Srbiji, organizuje konferenciju “ Dijalog o klimatskim promenama – u susret konfernciji u Parizu“, 5. i 6. oktobra 2015. godine u hotelu Metropol, Bulevar kralja Aleksandra 69.
Konferencija se realizuje uz finansijsku podršku Globalnog fonda za živtnu sredinu (GEF).
Klimatske promene predstavljaju jedan od najvećih globalnih izazova današnjice. Ove godine na Konferenciji članica Okvirne konvencije UN o promeni klime (UNFCCC – COP21) koja će se održati u Parizu, od 30. novembra do 11. decembra, učesnici se nadaju istorijskom sporazumu o smanjenju emisija gasova staklene bašte i zaustavljanju klimatskih promena. Suštinu pregovora po pitanju obaveza za period posle 2020. godine čine pitanja: smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, finansiranje, jačanje kapaciteta i prenos tehnologija, ali i pravna priroda dokumenta. Dokument kojim će se, takoreći, nastaviti Kjoto protokol, treba biti pravno obavezujuće prirode. Istovremeno, deo zemalja spremno je na smanjenje emisija za period posle 2020. godine i to na dobrovoljnoj osnovi.
Konferencija “Dijalog o klimatskim promenama u Srbiji – u susret konferenciji u Parizu” predstaviće inicijative na nivou Republike Srbije u ovoj oblasti, sa posebnim osvrtom na značaj međunarodnih i domaćih mera za srpsku privredu, zakonodavstvo i životnu sredinu. Cilj ove konferencije, između ostalog, je da ukaže i na značaj uključivanja svih interesnih strana kako u definisanju tako i u realizaciji politika i mera borbe protiv klimatskih promena, koje će svakako biti potrebne i nakon Konferencije u Parizu.
Konferencija će pružiti mogućnost svim zainteresovanim stranama da se, u okviru interaktivnih diskusija u vidu okruglih stolova, bolje upoznaju sa elementima Drugog nacionalnog i Prvog ažuriranog izveštaja R. Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime. U odgovorima na pitanja o tome koliko smo kao društvo pripremljeni na promene klime i kakve su realne mogućnosti smanjenja emisija GHG, učesnici će imati priliku da diskutuju i o elementima planiranja budućeg razvoja u ključnim privrednim sektorima. Takođe, tom prilikom razmatraće se i politike klimatskih promena u kontekstu ispunjavanja međunarodno preuzetih obaveza, kao i obaveza koje proističu iz procesa pristupanja Evropskoj uniji. Namera nam je da zaključke i preporuke sa ove konferencije predstavimo na predstojećoj 21. Konferenciji država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime u Parizu, kako bi smo dali šansu svim interesnim stranama da daju svoj glas u susret očekivanom novom globalnom sporazumu.
Konferenciju će otvoriti:
Snežana Bogosavljević-Bošković, ministar, Ministarstvo poljorpivrede i zaštite životne sredine
Kristin Moro, ambasador Republike Francuske u Srbiji
Irena Vojačkova-Solorano, UNDP stalni predstavnik
Majkl Davenport, ambasador, Delegacija EU u Srbiji
Tokom dva dana učesnicima će se obratiti više od 20 stručnjaka iz oblasti klimatskih promena, održivog razvoja i javnih propisa. Najavljujemo i publikaciju Klimatske promene: šta to znači za poljoprivredu u Srbiji.