Ministarstvo zaštite životne sredine, zajedno sa Programom UN za razvoj, održalo je trodnevnu radionicu na temu dijaloga o klimatskim promenama u Srbiji. U periodu od 19. do 21. novembra, u Vrdniku, održan je drugi sastanak Radne grupe u okviru projekata „Priprema izveštaja prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime“ i prvi sastanak Radne grupe u okviru projekta „Uspostavljanje okvira transparentnosti za Republiku Srbiju“. Na sastanku su prisustvovali predstavnici relevantnih institucija u Srbiji, gde se dijalog o klimatskim promenama odvijao na kvalitetan i inkluzivan način.
Tokom sastanka predstavljen je nacrt Drugog dvogodišnjeg ažuriranog izveštaja prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime, čije usvajanje i dostavljanje Konvenciji se očekuje u predstojećem periodu. Predstavljen je inventar gasova sa efektom staklene bašte (eng. greenhouse gases – GHG) za 1990, 2000, 2005 i za period 2010-2016 za sve sektore prisutne u Inventaru GHG. Pored toga, predstavljeni su budući scenariji smanjenja emisija do 2030. godine, kao i moguće povećanje ambicije u odnosu na postojeće Nameravano utvrđene doprinose smanjenju emisija GHG (NDCs).
Pored toga, tokom sastanka predstavljen je predlog sistema monitoringa, izveštavanja i verifikacije (MRV) u oblasti klimatskih promena, koji će imati za cilj uspostavljanje sveobuhvatnog sistema za prikupljanje podataka i informacija iz svih sektora relevantnih za oblast klimatskih promena. Učesnici su upoznati sa budućim obavezama izveštavanja u okviru MRV sistema i njihove uloge u funkcionisanju sistema. S obzirom da se očekuje usvajanje Nacrta zakona o klimatskim promenama, formiranje ovakvog sistema je od ključnog značaja za buduće izveštavanje prema Konvenciji, planiranje politika i mera u oblasti kao i za praćenje sprovođenja zacrtanih NDCs.
Tokom drugog dana sastanka, upravo je bilo više reči o praćenju i izveštavanju o sprovođenju Nacionalno utvrđenih doprinosa smanjenju emisija GHG. Predstavljene su buduće obaveze koje će Republika Srbija imati nakon 2020. godine, kada počinje primena Sporazuma iz Pariza. Bez obzira što je Srbija zemlja u razvoju pod okriljem Konvencije, imaće dosta češće obaveze izveštavanja na dvogodišnjem nivou, sa povećanim obimom i nivoom detaljnosti podataka i informacija. Predstavljeni su mehanizmi praćenja sprovođenja NDCs, a kroz rad u grupama učesnici su imali prilike da na praktičnim primerima vide koji je nivo detaljnosti informacija potreban priliko izveštavanja.
Trećeg dana sastanka, predstavljene su potrebe za unapređenjem AFOLU sektora (eng. Agriculture, Forestry and Other Land Use) Inventara GHG. Pored urađenih unapređenja u prethodnom periodu, koji će biti vidljivi u Trećem nacionalnom izveštaju, dati su i predlozi za dodatne kratkoročne i dugoročne mere unapređenja AFOLU sektora Inventara.
Sastanak je zaključen sa preporukama za dostavljanje sugestija i komentara na nacrt Drugog dvogodišnjeg ažuriranog izveštaja, kako bi finalna verzija izveštaja bila što kvalitetnija.
Prezentacije i materijale sa trodnevne radionice možete pogledati ovde:
1. DAY 1 – 1. A. Jovovic-Prvi nacrt 2BUR-19 11 2019
2. DAY 1 – 2.J.Goodwin-Predlog MRV sistema-19 11 2019
3. DAY 2 – Juan – 1- Reporting obligations under the Paris Agreement after 2020
4. DAY 2 – Juan -2 – Mechanisms for tracking NDCs
6. DAY 3 – Juan – Proposal of short&long-term improvements in AFOLU