U četvrtak 15. juna 2017. godine u prostorijama Ujedinjenih nacija (Bulevar Zorana Djindjića 64, Novi Beograd) sa početkom u 10:00 časova, održana je uvodna radionica projekta „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“, koji sprovodi Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine u saradnji sa UNDP i uz finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).
Javnosti i zainteresovanim stranama predstavljen je projekat koji ima za cilj postizanje održivog razvoja lokalnih samouprava i podršku lokalnim samoupravama u odgovoru na izazove klimatksih promena. Klimatske promene predstavljaju veliki izazov za čovečanstvo, opšteprihvaćen je stav ovoga skupa. Na ovoj uvodnoj radionici, lokalnim samoupravama, poslovnom sektoru, organizacijama civilnog društva, naučno-istraživačkim institucijama i svima onima koji, u partnerskom odnosu, mogu da ponude i realizaciju originalne ideje, upućen je svojevrstan izazov i poziv za učešće u projektu.
U ime Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine prisutnima se obratila državni sekretar Stana Božović. Ona je istakla da će Vlada kroz resorno ministarstvo pružiti punu logističku i materijalnu podršku lokalnim samoupravama kako bi mogli da, u skladu sa sopstvenim potrebama i kapacitetima, odgovore na izazove i učestvuju u ovom projektu. Izazov svakako predstavlja pronalaženje načina da se primeni univerzalno, pristupačno i održivo rešenje za probleme na lokalnom nivou, posebno u slučaju kada lokalne samouprave nisu u mogućnosti da to samostalno postignu i samostalno finansiraju.
Zamenica Stalne predstavnice Programa UN za razvoj u Srbiji, Steliana Nedera, uputila je poziv svim lokalnim samoupravama da se uključe u program izazova i naglasila da su inovacije ključni način de se ostvari „ravnoteža razvoja i očuvanja kvaliteta života građana i životne sredine“. Gosti iz Finske i Hrvatske su predstavili svoja iskustva vezana za učešće lokalne samouprave u domenu primene inovativnih načina smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao i mera prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove. Takođe, ovom prilikom predstavljeni su i alternativni načini finansiranja projakata iz ove oblasti. Izuzetnom odzivu ovoj radionici doprineli su i predstavnici bankarskog, nevladinog kao i privatnog sektora. Svi su izrazili spremnost za direktan doprinos ovom projektu, a opšti zaključak učesnika ovog skupa je da je interdisciplinarna saradnja jedan od glavnih preduslova za njegovo uspešno sprovođenje.
Predviđeno je da se u narednih pet godina trajanja projekta realizuju sve one ideje koje za osnov imaju podršku održivom lokalnom razvoju i pomognu lokalnim samoupravama da postaju otporaniji na klimatske promene. Na taj način, rešenja koja budu dala najbolje rezultate, pored toga što će dati veliki razvojni i ekološki doprinos svojoj lokalnoj samoupravi, ostvariće pravo i na nagradu koju ovaj izazov predviđa.
Prezentacije održane na skupu:
01 MPZŽS Odsek za Klimatske promene – Danijela Bozanic
03 UNDP_CSUD project for the Kickoff 15 06 2017 Miroslav Tadic
04 Hinku Forum- Finnish Environment Institute (SYKE)
05 Zeleni fond MPZŽS – Vladica Božić
07 Alternative Finance – Terra Hub
08 RES CSUD KICK OFF_15 june 2017
09 Fond za inovacionu delatnost 15. jun UNDP
10 Siemens d.o.o. Beograd ENG_UNDP