Ministarstvo zaštite životne sredine, zajedno sa Programom UN za razvoj, odžalo je dvodnevnu radionicu na temu dijaloga o klimatskim promenama u Srbiji. Tokom 23. i 24. aprila, u Vrdniku, održan je sastanak Radne grupe u okviru projekta „Priprema izveštaja prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime“ i uvodni sastanak projekta „Uspostavljanje okvira transparentnosti prema Sporazumu o klimi iz Pariza“. Na sastanku je prisustvovalo oko 35 učesnika iz svih relevantnih institucija u Srbiji, gde se dijalog o klimatskim promenama odvijao na kvalitetan i inkluzivan način.
Nakon uvodnih obraćanja pomoćnice ministra Ministarstva zaštite životne sredine, Jasmine Jović i programskog analitičara za vitalni razvoj Programa UN za razvoj, Žarka Petrovića, radionica je počela sa predstavljanjem uloga i obaveza Srbije u globalnoj klimatskoj zajednici. S obzirom da klimatske promene već sada imaju ogroman uticaj na povećanje globalne temperature, ljude, sisteme i živi svet uopšte, predstavljen je specijalni izveštaj Međuvladinog panela za klimatske promene pod nazivom „Globalno zagrevanje od 1.5оC“, kako bi se uvidelo koji su napori potrebni da bi se porast globalne temperature ograničio na 1.5оC i koje su koristi i razlike u odnosu na porast temperature od 2оC. Nakon toga, predstavljena je analiza sa konkretnim podacima za Republiku Srbiju o osmotrenim i budućim promenama klime, pripremljenim u okviru projekta. Detaljnom analizom osmotrene klime u prethodnih par godina, uočeno je da se pet najtoplijih godina upravo desilo od 2013. godine a da je 2018. godina, prema podacima Republičkog Hidrometeorološkog Zavoda, bila najtoplija godina do sada.
Nakon predstavljenih analiza klime, predstavljene su osetljivosti u relevantnim sektorima i moguće mere prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove. Promenom klime pre svega će biti pogođeni sektori poljoprivrede, vodoprivrede, šumarstva i sektor zdravlja. Kao tri ključna problema navedenu su: implementacija predloženih mera prilagođavanja, sinergija između sektora i određivanje prioriteta. Istaknuto je da je jako značajno da se u planiranje budućih strategija, programa i planova uključe buduće promene klime kako bi se planiranje mera i svih akcija radilo sa stanovišta ekstremnijih vremenskih prilika koje se očekuju u našoj zemlji u narednim godinama.
Tokom drugog dana radionice više pažnje je posvećeno Inventaru gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i specifičnim emisionim faktorima u sektoru energetike. Predstavljen je Inventar GHG sa detaljima prikupljanja podataka, proračuna emisija i procedura osiguranja kvaliteta i kontrole kvaliteta izrade Inventara. Što se tiče sektora energetike, predstavljen je alat za procenu nacionalnog emisionog faktora za lignit koji je glavni energent u termoelektranama u Srbiji.
Održan je i uvodni sastanak novog projekta „Uspostavljanje okvira transparentnosti prema Sporazumu o klimi iz Pariza“ (tzv. CBIT), koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine, zajedno sa Programom UN za razvoj uz finansijsku pomoć GEF. Projekat ima za cilj da ojača nacionalne kapacitete za primenu metodologija i alata za poboljšanje transparentnosti na osnovu Člana 13. Sporazuma iz Pariza. Takođe, projekat će doprineti uspostavljanju MRV sistema u Srbiji, kako bi se obezbedili precizniji i sveobuhvatniji podaci, neophodni za ublažavanje i prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove. Uspostavljanjem MRV sistema, Srbija će moći da analizira i donese odgovarajuće politike i mere u oblasti klimatskih promena.
Na kraju radionice, učesnici su imali priliku da čuju primer dobre prakse iz Crne Gore, gde je napravljen alat za uspostavljanje sveobuhvatnog MRV sistema.
Zaključeno je da je potrebno više ovakvih sastanaka i da je ovo bila samo uvodna radionica za predstavljanje dosadašnjih rezultata uređenih u okviru projekta i početak saradnje različitih institucija, kako razmena informacija u buduće tekla što bolje.
Prezentacije i materijal sa dvodnevne radionice možete pogledati ovde:
1. Napredak u sprovođenju međunarodnih obaveza
2. IPCC izveštaj 1.5оC
3. Osmotrene promene klime
4. Moguće mere prilagođavanja
5. Priprema GHG Inventara
6. Predlog mera za unapređenje GHG Inventara
7. Emisioni faktori u sektoru energetike
8. CBIT projekat
9. MRV sistem u Crnoj Gori