Nacionalno utvrđeni doprinosi (NDCs) se nalaze u središtu Sporazuma iz Pariza i postizanja njegovih dugoročnih ciljeva. NDCs odslikavaju napore svake zemlje da smanje nacionalne emisije i prilagode se uticajima klimatskih promena. U trenutnim okolnostima, redukuju se mogućnosti za smanjenje razlike između trajektorije emisija GHG koju je potrebno postići kako bi se ostvarili ciljevi Sporazuma iz Pariza i trajektorije koja je predviđena ranije donetim nacionalno utvrđenim doprinosima. Ove godine (2020.) se očekuje da sve države podnesu svoje unapređene, ambicioznije NDCs koji bi nas približili ciljevima Sporazuma iz Pariza. Republika Srbija trenutno radi na reviziji svojih NDCs iz 2015. godine, kojim se obavezala da će do 2030. godine smanjiti GHG emisije za 9,8% u odnosu na nivo iz 1990. godine.
Prvi predlog revizije NDCs je predstavljen na sastanku Radne grupe u okviru projekta “Uspostavljanje okvira transparentnosti prema Sporazumu iz Pariza”, na kojem je učestvovalo više od 40 predstavnika skoro svih relevantnih institucija. Na sastanku su predstavljene prioritetne mere u oblasti prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove u sektorima poljoprivrede, vodoprivrede, šumarstva, zaštite biodiverziteta i javnog zdravlja, kao i očekivana struktura NDCs dokumenta.
Naglašeno je da u cilju efikasnijeg praćenja sprovođenja mera potrebno je kvantifikovati mere i definisati specifične indikatore.
Tokom diskusije istaknuto je da unapredjeni NDCs treba da, pored predloženih mera u sektoru biodiverziteta, uzmu u obzir i program zaštite prirode, planove upravljanja zaštićenim područjima i da bolje prepoznaju rešenja zasnovana na prirodi. Takođe, potrebno je uključiti i sektore infrastrukture i saobraćaja, kao i dalje raditi na proceni šteta i gubitaka usled ekstremnih elementarnih nepogoda. Sa druge strane, da bi se uspostavio efikasan monitoring erozije potrebno je što pre raziviti metodologiju za izradu karata i ostala akta. Naglašeno je da je prilikom dalje pripreme NDCs dokumenta, veoma važno uzeti u obzir i Zakon o planskom sistemu.
Imajući u vidu da se očekuje da Srbija podnese svoje ambicioznije NDCs do kraja 2020.godine zaključeno je da je neophodan nastavak međusektorske saradnje i da je današnji sastanak samo prvi u nizu kako bi se što bolje definisali Nacionalno utvrđeni doprinosi.
Prezentacije sa sastanka su u nastavku