Francuski institut u Srbiji, uz podršku SUEZ grupe, u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije, Programom Ujedinjenih nacija za razvoj, Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije, Stalnom konferencijom gradova i opština, Delegacijom Evropske unije i Centrom za promociju nauke, 19. i 20. juna organizuje Evropsku naučnu konferenciju „Karavan za klimu“. Konferencija će se održati u Jugoslovenskoj kinoteci, Uzun Mirkova 1, Beograd, sa početkom u 10h.
Projekat „Karavan za klimu“ ima za cilj da podizanje svesti građana Srbije, a naročito mladih, o neophodnosti energetske tranzicije i prelazak na obnovljive izvore energije. Kako fosilna goriva predstavljaju jedan od glavnih uzroka povećanja emisije gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi i izazivanje klimatskih promena, podizanje svesti o postojanju problema kod stanovništva i prihvatanje promena, su neophodan preduslov da bi se zemlja okrenula ka efikasnim merama ublažavanja uticaja klimatskih promena i većem korišćenju obnovljivih izvora energije. Građani trebaju da prihvate svoju ulogu u energetskoj tranziciji, time što će promeniti i prilagodili svoje svakodnevne navike u korišćenju energije a samim tim i podstaći državu ka energetskoj tranziciji kojoj se ona svakako mora okrenuti.
Projekat se sastoji od edukativne izložbe koju je osmislio Francuski institut u Srbiji na temu raznih vrsta energije i interaktivnih radionica koje je osmislio Centar za promociju nauke. Ovaj projekat teži da promoviše inicijative koje već postoje u Srbiji u toj oblasti, naročito inovativna klimatski pametna rešenja koja predlažu i sprovode mala i srednja preduzeća i lokalne samouprave u Srbiji uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, kroz projekat „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“.
U okviru projekta „Karavan za klimu“ učestvovaće predavači iz Francuske i Srbije i govoriće o najboljim rešenjima za korišćenje obnovljivih izvora energije u Srbiji. Srpski startapovi i organizacije civilnog društva preneće svoja iskustva i prikazati uspehe koji su postignuti u Srbiji na samom početku energetske tranzicije, neophodne za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i ublažavanje efekta klimatskih promena.