Beograd, 23. maj 2019 – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UN Environment) održali su drugi u nizu konsultativnih sastanaka sa zainteresovanim stranama u okviru projekta “Jačanje kapaciteta Republike Srbije za efikasno angažovanje sa Zelenim klimatskim fondom“.
“Klimatske promene su najveći izazov našeg vremena koji se može samo usporiti jedino kroz mitigaciju i adaptaciju na klimatske promene. Uzimajući u obzir da je to process koji vođen državom, veliko mi je zadovoljstvo što Agencija UN za životnu sredinu, kao i nekoliko drugih agencija UN-a u Srbiji podržavaju Vladu Srbije u tim naporima”, izjavio je Hans Šoder, v.d. stalnog koordinatora UN u Srbiji.
Nakon prvog konsultativnog sastanka održanog u martu ove godine, kojim je efektivno označen početak procesa uključivanja i angažovanja zainteresovanih strana, drugi po redu konsultativni sastanak predstavlja nastavak procesa podrške pripremnim aktivnostima Srbije u cilju unapređenja pristupa zemlje Zelenom klimatskom fondu.
“Zeleni klimatski fond jedna je od najpovoljnijih mogućunosti finansiranja aktivnosti na smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, ali i smanjenju šteta i gubitaka od elementernih nepogoda. Saradnja sa Zelenim klimatskim fondom vidimo kao odličnu priliku za transformaciju naše privrede u efikasnu i inovativnu, a u skladu i sa ciljevima i prioritetima Vlade. Prepoznajući ove mogućnosti, osnovni cilj nam je da saradnju ojačamo, u čemu značajnu ulogu imaju i ovaj kao i prethodni konsultativni sastanak”, smatra Bogdan Igić, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Ono što je ovaj sastanak učinilo vrlo značajnim je i prisustvo predstavnika Zelenog klimatskog fonda koji su predstavili potrebne mogućnosti za finansiranje projekata iz oblasti mitigacije i adaptacije na klimatske promene. Pored toga što je omogućio kontinuirano praćenje, procenu napretka i razmenu dobrih praksi i iskustava, sastanak je imao za cilj da pruži relevantne informacije svim potencijalnim učesnicima u projektima koje finansira Fond, kako bi se saradnja za Fondom učinila efikasnijom i svrsishodnijom.
Svrha projekta je da se, uz koordinaciju sa zainteresovanim stranama (institucije Vlade, lokalne samouprave, organizacije civilnog društva, javne i privatne kompanije, banke i druge finansijske institucije, žene i osetljive grupe i drugi), identifikuju prioriteti za finansiranje iz Fonda odnosno pripremi tzv. Nacionalni program prioriteta za finansiranje iz Zelenog klimatskog fonda.
U okviru posete predstavnika Zelenog klimatskog fonda Srbiji, održana je i radionica u cilju informisanja o mogućnostima i zahtevima koje je potrebno ispuniti u procesu akreditacije institucija za direktan pristup sredstvima Zelenog klimatskog fonda.
Prezentacije sa ovog skupa možete preuzeti ovde.