Na radionici posvećenoj politici klimatskih promena diskutovalo se o važnosti uključivanja klimatskih promena u sektorske i lokalne/regionalne razvojne planove i politike.
Predstavljene su neke od najznačajnijih aktivnosti koje UNDP realizuje u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine u R Srbiji, poput pripreme prvog zakona o smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, izrade „Nameravanih nacionalno odredjeni doprinosa smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte – INDCs” – dokumenta kojim se po prvi put predstavlja namera R Srbije da kvantitativno smanji emisije GHG, a istovremeno predstavlja doprinos R Srbije usvajanju novog međunarodnog dokumenta u oblasti klimatskih promena na predstojećoj Konferenciji u Parizu, decembra 2015. Prema radnoj verziji INDC dokumenta, do 2030. godine (na osnovu podataka o emisijama GHG u 1990. godine i projekcija GHG), predviđeno je smanjenje emisije GHG u iznosu od +4.3 % do – 9.8 % ukupnih emisija u 1990. godini.
Između ostalog, predstavljeni su najveći izvori emisija GHG, poput enegetskog sektora i sektora saobraćaja sa 40 miliona tona CO2 na godišnjem nivou, a potom slede poljoprivreda, upravljanje otpadom i industrija. Predstavljene su i mere mitigacije klimatskih promena i mogući scenariji za R Srbiju do 2020. godine koji ukazuju da emisije uopšteno neće preći nekadašnje emisije iz 1990. godine.Takođe, diskutovalo se o klimatskim scenarijima za R Srbiju, koji pokazuju konstantan porast temperature na celoj teritoriji Srbije do kraja ovog veka (od 0,7 početkom veka do celih 3.6 odnosno 4 °C do kraja veka). Projekcije ukazuju i na porast godišnjih količina padavina (+5%) tokom perioda 2011-2040 u odnosu na vrednosti iz druge polovine dvadesetog veka, dok se u drugoj polovini veka očekuje pad količine padavina (20-30%). Sve to ukazuje na potrebe za prilagođavanjem socio-ekonomskih sistema i razvojnih planova novim klimatskim uslovima (vodoprivreda, poljoprivreda, šumarstvo, zdravstvo, zaštita prirode i biodiverziteta, ekosistemi i ekosistemske usluge itd.).
Regionalna radionica predstavlja važnu priliku da se problemi u vezi sa klimatskim promenama na lokalnom nivou diskutuju između predstavnika lokalnih zajednica, predstavnika republičke vlasti, međunarodne zajednice i organizacija civilnog društva. Samo na taj način moguće je doći do rešenja koja odgovaraju svim interesnim stranama.