Počela Konferencija UN o promeni klime u Parizu
U Parizu je počela 21. Konferencija drzava članica (21st Conference od Parties – COP21) Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime (UNFCCC). Konferenciji prisustvuju predstavnici 196 drzava clanica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime, a među učesnicima su i predstavnici institucija Republike Srbije. Očekuje se učešće od preko 50 000 delegata i to predstavnika vlada, međunarodnih, regionalnih, nevladinih i drugih organizacija.
Konferencija je otvorena Događajem za lidere, kojem je prisustvovalo više šefova država I predsednika vlada nego bilo kom drugom skupu u istoriji. Zajedničku sliku možete naći ovde.Skupu se obratio I Predsednik Republike Srbije, gospodin Tomislav Nikolić.
Prema obraćanju visokih državnih zvaničnika očekivanja su da će na ovoj konferenciji doći do usvajanja novog globalnog sporazuma o borbi protiv klimatskih promena, koji će biti fer i ambiciozan, odnosno koji ce obezbediti smernice za dalje obavezujuće smanjenje GHG emisija I prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove za period posle 2020. godine. Veruje se da će ovo biti obavezujući sporazum, koji ce ograničiti globalno zagrevanje na ispod 2°C.
Kristijana Figueres, izvršni sekretar UNFCCC-a, rekla je da nikad ranije toliko velika odgovornost nije bila u rukama tako malog broja ljudi. “Svet gleda u vas”, rekla je. “Svet računa na vas”.
Na Konferenciji se obratio i Predsednik R. Srbije Tomislav Nikolić. U svom izlaganju Predsednik Nikolić je rekao:
„Procene su pokazale da su samo u mojoj zemlji štete izazvane ekstremnim klimatskim i vremenskim ćudima od 2000. godine iznosile preko 5 milijardi evra. Katastrofalne poplave, razmera nezabeleženih u poslednjih 120 godina, a koje su prošle godine pogodile Srbiju, ugrozile su živote, zdravlje i imovinu više od milion i šesto hiljada ljudi.
Ovo je još jedan od brojnih razloga što je Srbija, iako kategorisana kao država u razvoju, shodno Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija, preduzela neophodne mere na nacionalnom nivou da bi doprinela postizanju njenih ciljeva. Podsetiću vas da je Srbija dostavila svoje planove za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte u junu ove godine. Time smo se svrstali u prvih deset zemalja sveta i prvu zemlju u regionu, koja je zvanično dostavila plan nameravane nacionalne kontribucije.“
Obracanja zvanicnika mozete preuzeti sa: unfccc.int
U tehničkom delu konferencije delegaciju R. Srbije predvodi Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine,a u delegaciji učestvuju i predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike.
Planovi za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (INDCs) predstavljaju osnovni preduslov postizanja cilja Konferencije ali I usporavanja globalnog zagrevanja. Zbog toga je Sekretarijat UNFCCC izradio je izvestaj koji ukazuje na ukupno smanjenje emisija gasova sa efektom staklene baste koje ce biti postignuto na gloalnom nivou, u period do 2030. godine, a na osnovu dostavljenih INDCs. Do sada je preko 150 drzava dostavilo svoje INDCs. Izveštaj možete pronaci na: