Delegacija EU u Srbiji, Ministarstvo zaštite životne sredine i Program UN za razvoj su u okviru Evropske nedelje diplomatije za klimu organizovali panel diskusiju sa organizacijama civilnog društva.
Panel diskusija pod nazivom “Jačanje partnerstava u odgovoru na klimatske promene” je organizovana sa ciljem da se od početka procesa pripreme izveštaja prema Okvirnoj konvenciji UN za promenu klime, uključe ne samo eksperti i akademske institucije već i veoma važan NVO sektor.
O osmotrenim promenama klime i mogućim uticajima izmenjenih klimataskih uslova, kao i o potecijalnim merama adaptacije govorio je prof. dr Vladimir Đurđević sa Instituta za meteorologiju Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu; dok je mitigacionim potencijalima po sektorima u R. Srbiji govorio prof. dr Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Pored ažuriranja podataka iz prethodnih izveštaja, koji se tiču Inventara gasova sa efektom staklene bašte, predloga mera ublažavanja i prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, tokom sprvođenja projekta posebna pažnja će se posvetiti i komunikaciji rezultata sa svim zainteresovanim stranama, kako radi transparentnosti samog procesa, tako i zbog što kvalitetnijih finalnih rezultata.
U kontekstu Talanoa dijaloga, zaključeno je da je važno udružiti sva dostupna znanja, iskustva i delovanja, da bi se zajedno identifikovale mere i podržale akcije koje će doprineti održivom razvoju.
Panel diskusija je organizovana u okviru četvorogodišnjeg projekta “Priprema izveštaja prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o promeni klime” koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).
Video: Srbija i klimatske promene: Autohtone vrste Stare planine