Informiši se i pokreni na akciju!
Poslednjih godina smo svedoci sve učestalije pojave elementarnih nepogoda i drugih nesreća velikih razmera, kako u Srbiji, tako i u celom svetu. Krovni termin za sve što podrazumeva smanjenje rizika, upravljanje rizikom,đ i obnovu nakon prirodnih katastrofa je „Smanjenje rizika od katastrofa“ (DRR – Disaster Risk Reduction).
Poplave iz maja 2014. Godine, koje su pogodile 22% stanovništva Srbije i izazvale ekonomske štete u iznosu od 5% BDP-a, bile su najgore poplave u poslednjih 120 godina. Međutim, kada čujemo pojmove poput „stogodišnja voda“ ili „zemljotres povratnog perioda 500 godina“, to ne znači da se ti događaji dešavaju u pravilnim intervalima. Naprotiv, ’stogodišnja voda’ se može javiti i dve godine za redom, a „zemljotres povratnog perioda 500 godina“ se može javiti tri puta u 100 godina!
Elementarne nepogode nisu igra na sreću.
Na svu sreću, postoje načini na koje se možemo suočiti sa rizikom od elementarnih nepogoda. Zbog svega ovoga, želimo da vas bliže upoznamo sa upravljanjem rizikom od elementarnih nepogoda, odnosno DRR-om, jer smatramo da je to u interesu svakog građanina, kao i celog društva. Po prvi put u Srbiji, u petak 13. oktobra, u Kruševcu se obeležava Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa, pod simboličnim nazivom „Dome sigurni dome“.
Smanjenje rizika od katastrofa je regulisano aktom kao što je Zakon o vanrednim situacijama, ali se sprovode i različite međunarodne inicijative (UNISDR – „Dome, sigurni dome“ i sl.). Ipak, smanjenje rizika od katastrofa nije samo stvar institucija, već omogućava da svaki pojedinac, prvo upoznavanjem, a posle i adekvatnim uključivanjem u akcije, doprinese boljem reagovanju i prevenciji rizika. Potrebno je da se građani uključe i više informišu o smanjenju rizika i kako mogu na različite načine da doprinesu svojoj lokalnoj zajednici. Svi zajedno možemo biti odgovorniji i doprineti smanjenju rizika od elementarnih nepogoda I drugih nesreća: vodeći računa da se ne podižu objekti u zonama klizišta i plavnim područjima, da se ne baca đubre uz obale reka, da na vreme osiguramo imovinu i zajedno budemo deo odgovorne zajednice.
Nadamo se da ćete nam se pridružiti!
Važno je znati da je rizik od elementarnih nepogoda međunarodno shvaćen kao jedna od najvećih pretnji razvoju ljudskog društva, pa su zbog toga države članice Ujedinjenih Nacija 2015. godine usvojile „Sendai – Okvir za smanjenje rizika od katastrofa 2015–2030“ kao osnovni dokument koji propisuje ciljeve i strategije rada na smanjenju i upravljanju rizikom od elementarnih nepogoda, kao i smernice za pametnu, održivu i otpornu obnovu nakon katastrofa, a koji je potpisala i Srbija.
U Srbiji je izvučeno mnogo pouka iz poplava koje su nas pogodile 2014. godine. Jedan od najvažnijih rezultata rada od tada do danas je „Nacionalni program za upravljanje rizikom od elementarnih nepogoda 2016.–2020.“ koji se sprovodi po Akcionom planu sa ciljem da „2020. godine Republika Srbija bude otpornija na elementarne nepogode i druge opasnosti i sposobna da se brzo vrati u stanje koje je prethodilo elementarnoj nepogodi i drugoj opasnosti“.
Više informacija na:
http://www.rsjp.gov.rs/strateg/79/obr/AP%20DRR%20-%20final.pdf