U svrhu kontinuiteta mera i praćenja napretka u klimatskim akcijama, uprkos pandemiji COVID-19, od 1-10 juna, održan je niz virtuelnih događaja u kojima su učestvovali predstavnici vlada, eksperati i relevantne zainteresovane strane širom sveta. To je bila i prilika za bolje razumevanje klimatskih promena, klimatskih akcija kao i pregovaračkih procesa.
Sastanci formalnih pomoćnih tela UNFCCC-a obično se održavaju početkom juna u Bonu ali su ove godine odloženi za 2021. godinu, a tačan datum će naknadno biti utvrđen. „Junski momenat“ je obezbedio platformu za razmenu informacija u kontektu sprovođenja UNFCCC, uključujući prilagođavanje, ublažavanje, naučna saznanja, finansiranje, tehnološki napreda, izgradnju kapaciteta, kao i pripremu i podnošenje Nacionalno određenih doprinosa (NDC).
Centralna tema bila je potreba za održivim zelenim oporavkom nakon pandemije Covid 19. Strane su pozvane da predstave svoje unapređene NDCs kao i da pomognu društvu da se oporavi od COVID-19 na čistiji, inkluzivniji i održiviji način.
Događaj na temu „Finansije i investicije za održivi oporavak” održan je prvog dana, na kome su promovisane mere koje vlade, javni, privatni sektor i finansijske institucije mogu preduzeti kako bi se klimatska pitanja integrisala u odgovore na trenutno stanje i ekonomsku krizu izazvanu pandemijom COVID-19.
Povodom obeležavanja 5. juna, Svetskog dana zaštite životne sredine, zvanično je pokretanuta tzv. “Trke ka nuli” – globalna kampanja COP26 za mobilizaciju preduzeća, gradova, regiona i investitora ka ostvarivanju ambicioznih klimatskih ciljeva kroz inkluzivniji i održiviji razvoj. Na događaju posvećenom poljoprivredi i klimatskim promenama, održanom 8. juna, zemlje su razmenjivale svoja iskustva o održavanju napora za primenu otpornije i održivije poljoprivredne prakse sa niskim emisijama gasova sa efektom staklene bašte. Ključna tema tokom zatvaranja junskog momenta odnosila se na Nacionalno utvrđene doprinose koje države podnose ove godine, ukazujući na neophodnost povećanja ambicija. Do danas je 13 zemalja podnelo nove ili ažurirane NDC. Zemlje u razvoju mogu očekivati podršku od Zelenog klimatskog fonda (GCF), Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) kao i UNFCCC-a prilikom izrade novih ili ažuriranih NDC-a.
Na završnom događaju „Junskog momenta”, 10. juna, istaknuta je uloga mladih u klimatskim akcijama. Zaključeno je da će usvajanje mera ekonomskog oporavka koje su u skladu sa niskim emisijama gasova sa efektom staklene bašte omogućiti da ciljevi Sporazuma iz Pariza postanu stvarnost ali i da se stvori otpornost na buduće katastrofe.
Za više informacija: https://unfccc.int/news/highlights-of-june-momentum-for-climate-change
https://unfccc.int/news/cop-bureau-reschedules-unfccc-subsidiary-body-meetings-to-2021