Ministarstvo zaštite životne sredine, u saradnji sa Programom UN za razvoj, u okviru projekta „Uspostavljanje okvira transparentnosti prema Sporazuma iz Pariza“ organizovalo je 3. jula 2019. godine konsultativni sastanak sa ciljem podrške izradi Studije o socio-ekonomskim posledicama uticaja klimatskih promena u Republici Srbiji. Sastanku su prisustvovali predstavnici relevantnih institucija, akademske zajednice i nevladinog sektora. Prva ove vrste u Srbiji, Studija ima za cilj da utvrdi vidljive, odnosno očekivane posledice promene klime po društvo i ekonomski razvoj, u srednjoročnom i dugoročnom periodu; da pruži pregled stanja i da predlog odgovarajućih praksi i politika kako bi se negativne posledice klimatskih promena po privredu i društvo umanjile, a pozitivne pretvorile u dobit; kao i da identifikuje uticaj klimatskih promena na najranjivije ključne grupe stanovništva odnosno sektore. Studija će uključiti sektore koji su, u okviru Nacionalnih izveštaja Republike Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime, već identifikovani kao najranjiviji na negativne uticaje klimatskih promena kao što su sektor poljoprivreda, javnog zdravlja, šumarstva i vodoprivrede, ali će uključiti i sektore energetike i infrastrukture koji su posebno osetljivi na posledice ekstremnih klimatskih događaja. Kao posebno osetljive grupe identifikovani su stariji ljudi, žene, deca, ljudi ugroženog zdravlja ali i poljoprivrednici i radnici na otvorenom.
U početnoj fazi izrade Studije, napravljen je i upitnik, koji će biti distribuiran predstavnicima relevantnih sektora zarad prikupljanja informacija i sugestija od značaja za izradu Studije.
Predviđeno je da Studija bude izrađena do Oktobra nakon čega će biti organizovano i javno predstavljanje rezultata iste.
Predstavnici svih sektora relevantnih za izradu Studije prisustvovali su sastanku, a tokom diskusije izneli su svoje stavove i očekivanja od Studije. Na sastanku je zaključeno da Studija treba da bude što obuhvatnija i da sadrži što više socio-ekonomskih aspekata uticaja klimatskih promena na relevantne sektore, kao i da predstavi ugroženost različitih ciljnih grupa.